Hraní je způsob života, ale rodina je můj život (D. H. Washington)

Vloženo: 14.4.2020 | Autor: Eliška Hubalíková | Zobrazeno: 608x | Upraveno: 14.4.2020 | Upravil: Eliška Hubalíková

Ve čtvrtek 12. května se sešlo několik rodin ve škole v Petrohradě, aby společně oslavily Den rodiny. Cílem tohoto zábavného odpoledne bylo prohlubovat v rodinách vzájemnou péči a pomoc, ohleduplnost, lásku, radost, spolupráci a komunikaci. Rodiny se za pomoci barevných srdíček rozdělily do pěti skupin, vyslechly si organizační pravidla hry a mohlo se začít.

„Štafetové překonání překážek“ probíhalo v tělocvičně, členové rodiny postupně zdolávali lezení po značkách, hokej mezi kuželkami, skákání v pytli, prolézání hadrové housenky, přeskakování překážek a chůzi na provazových chůdech. Byl to sice sport, ale soutěžilo se s velkým smíchem a elánem, někteří se i zapotili, ale důležité bylo, že zvítězili všichni.

Ovoce“ bylo připraveno ve školní družině, aby ho rodiny správně pojmenovaly, ale zároveň se dověděly jeho zdravotní přínos, kde se pěstuje, jak se skladuje a jeho další zajímavosti. Mezi ty méně známé patřily třeba pitahaya, kumquat, nashi nebo physalis. Společně si připravili osvěžující mátový nápoj nebo ovocný pohár. Všem to moc chutnalo.

„Barevný motýl“ - rodiny se sešly ve třídě mateřské školy, aby si společně vyrobily motýla z duhového papíru. Práci si patřičně rozdělily, někdo skládal, jiný lepil, tvaroval drátek nebo připevňoval tykadla a pohyblivá očíčka. Největší radost z barevného motýlka měly samozřejmě děti.

„Finanční gramotnost“ je znalost či dovednost, která nám umožní porozumět financím a správně s nimi zacházet. Rodiny hrály hru, ve které měly rozdělit svůj finanční rozpočet tak, aby neměly dluhy – tj. příjem peněz ze zaměstnání, výdaje na jídlo, hračky, oblečení, provoz domácnosti a jiné. Tato činnost byla pro děti velice poučná a zajímavá.

„Mandala“ znamená kruh, ve kterém se potkávají barvy a tvary a to vše utváří harmonický celek. Členové rodiny kreslili mandalové předlohy, díky kterým se mohli lépe poznávat, pochopit, uvolnit a především vyjádřit, co se kolem nich děje. Vznikaly opravdu překrásné, pestrobarevné výtvory.

Ve druhé třídě si mohly rodiny prohlédnout výstavku se vzkazy od žáků 2. a 3. ročníku na téma „Co je podle tebe rodina?“ a „Chtěl/a bys své rodině něco vzkázat?“ Protože nálada během celého odpoledne byla výborná, děti i rodiče či prarodiče se úžasně bavili, obdrželi za účast diplom a domů si odnášeli své výrobky. Tato školní akce se uskutečnila za spolupráce a finanční podpory Obce Petrohrad a firmy Restaurátorství David Kolář-Blatno, která pro děti vyrobila malé medaile.

Moc děkujeme.

Věra Sokolová