SVĚT KOSTIČEK

Vloženo: 19.12.2020 | Autor: Eliška Hubalíková | Zobrazeno: 55x | Upraveno: 28.1.2021 | Upravil: Eliška Hubalíková

29.9.2020 se děti z petrohradské školy a školky vydaly na vzdělávací program do města Most. Děti si nasadily roušky a pozorovaly krajinu cestou do Mostu, která překvapivě rychle uběhla. Po příjezdu k Oblastnímu muzeu a galerii Most se děti v areálu občerstvily a prohlídka expozičně-herní výstavy Svět kostiček mohla začít. První skupina dětí vypracovávala podle věku omalovánky a pracovní listy, které skončily na výstavě v klubovně muzea. Druhá skupina se přesunula do přilehlé tělocvičny, která obsahovala unikátní díla ze stavebnice SEVA, vytvořené autorem Petrem Šimkem. Protože měly děti na ústech roušky, sledovali jsme jejich obdivuhodný pohled v očích. Aby také ne! Kdo by se nepodivil nad detailně provedeným modelem kostlivce v životní velikosti, maketami dvoupohledového kostela se hřbitovem, dvoupohledové požární stanice, ulice se školou, zahradami, auty, zvířaty… Přestože děti byly nasvačené, sbíhaly se jim sliny při pohledu na detailně propracované modely pokrmů. A obdivovaly i spoustu dalších modelů. Velkým bonusem výstavy byla dětská herna, kde děti sestavovaly modely dle fantazie z konstruktivních stavebnic. Po vystřídání obou skupin nás venku čekalo nemilé překvapení, deštivé počasí. Naše cesta pokračovala okružní jízdou městem Most, děti zaujaly projíždějící tramvaje, zimní stadion i hrad Hněvín. Většině starších dětí se při cestě okolo mosteckého kostela vybavila jeho dřívější návštěva. Když jsme se blížili k nově vytvořenému jezeru Milada, děti se dozvěděly mnoho unikátních informací, jak uměle vytvořené jezero vznikalo. Déšť nám zabránil si jezero zblízka prohlédnout, vydali jsme se tedy na obhlídku druhého jezera Matylda. I přes mírný déšť se nám jezero podařilo navštívit, prohlédnout si faunu, části jezera a v areálu se nasvačit. Pozornost dětí stále odváděly zvuky rychle projíždějících aut. Proto následoval rychlý přesun do autobusu a? Za malou chvilku jsme se ocitli na parkovišti před areálem mosteckého autodromu. Po příchodu k tribunám (který si nenechal ujít ani pan řidič) děti nevěřily vlastním očím. Konaly se zde tréninkové jízdy formulí. Kluci běhali a skákali radostí, holky pištěly a mávaly na závodníky. Po chvíli se děti dokázaly soustředit i na okolí samotné dráhy a zjišťovaly informace o areálu. Během zpáteční cesty starší děti sdělovaly zážitky a mladší pod jejich tíhou usnuly. Ráno druhého dne děti ze školky postavily podle vzoru z výstavy makety muzea, jezer i autodromu. Školáci načerpané znalosti uplatnili při výuce jednotlivých předmětů. Proto byl význam vzdělávací akce naplněn.