Zdravíkov

Vloženo: 19.10.2018 | Autor: Eliška Hubalíková | Zobrazeno: 922x | Zatím neupraveno

Zdravíkov? No ano Zdravíkov – zeptejte se našich žáků, ať už ze školky či ze školy, věřím, že teď už budou schopni Vás naším Zdravíkovem provést sami. Ale i tak je moji ctí říci Vám něco málo o tomto příběhu, kterým naše děti putovaly celý týden.

Myšlenka žít zdravě nás provází celý život. Záleží pak na nás samotných, jak se k tomu postavíme. V podstatě máme několik možností. Překopat náš životní styl a vydat se zdravou cestou NAPLNO nebo alespoň Z ČÁSTI anebo o všem zdravém jen slýchat a nechat vše plynout kolem nás. My bychom rádi, alespoň z části, připravili naše děti na tu zdravou cestu NAPLNO.

Takže myšlenka by byla, teď už jen ji zrealizovat. A jak na to, aby i ti nejmenší pochopili, že to vlastně může být zábava? Je to přeci jasné – pohádka. Pohádkové příběhy má každý rád a téměř všichni si pohádky pamatují.

Náš příběh vypráví o Zdravoušovi a Zdravěnce, kteří bydlí na zdravém náměstí v městečku Zdravíkov, které má tvar jako naše ruka. Ptáte se proč jako ruka? Slouží nám totiž jako symbol pětky. Pětkrát denně jíme – snídaně, přesnídávka, oběd, svačina a večeře. Pět důležitých složek má obsahovat naše jídlo – pití, vitamíny, sacharidy, bílkoviny a tuky. Proto má Zdravíkov pět ulic, které se příznačně jmenují – PITÍČKOVÁ, VITAMÍNOVÁ, SACHARIDOVÁ, BÍLKOVINOVÁ A TUKOVÁ. Každou z nich žáci naší školy navštívili a poznávali. Bylo by úžasné kdybychom znali jenom tyto, avšak součástí našeho života jsou i jiné složky jídla, a proto na řadu přišly i ulice, které bychom ve zdravém životním stylu měli navštěvovat jen SEM TAM. Ano je to městečko Semtamovice a ulice se zde jmenují – Hamburgerová, Solná a Cukrová. Zdravouše (Dana Ďopanvá) se Zdravěnkou (Lenka Bláhová) představila v pátek dětem vypravěčka (Eva Učíková) a společně s jejich dědečkem Ručičkou (Zuzana Höbeltová) prošli každou ulici zvlášť. Potkali se s babičkou Studánkovou (Larisa Šejnová), panem Jablkem (Eliška Hubalíková), paní Kozlovou (Ivana Hůrková), tetičkou Oříškovou (Božena Worzischková) a kamarádem Opečánkem (Kateřina Boušková). Byla to dlouhá a náročná cesta, na jejímž konci, aby toho nebylo málo, dostaly děti důležitý úkol. Podle příběhu domalovat domečky ve Zdravíkově a do každé ulice přidat obrázky potravin přesně tam, kam patří.

Věřím, že jsme se všichni bavili a všichni si z příběhu něco zapamatujeme. Možná alespoň to, že žít zdravě není nic těžkého, když to zvládnou i tak malé děti jako jsou Zdravouš se Zdravěnkou.